Sorting
Source
Katalog księgozbioru
(3)
Form of Work
Książki
(3)
Literatura faktu, eseje, publicystyka
(2)
Publikacje popularnonaukowe
(1)
Status
available
(3)
Branch
Wypożyczalnia Zawoja
(3)
Author
Jakubczak Adam
(1)
Komuda Jacek L. (1972- )
(1)
Kos-Jakubczak Edyta
(1)
Nowak Szymon (1973- )
(1)
Year
2020 - 2025
(3)
Time Period of Creation
2001-
(3)
Country
Poland
(3)
Language
Polish
(3)
Demographic Group
Literatura polska
(1)
Subject
Auschwitz-Birkenau (niemiecki obóz koncentracyjny)
(1)
Bellert, Józef (1887-1970)
(1)
Jacht
(1)
Jakubczak, Adam
(1)
Kapitan jachtowy
(1)
Kos-Jakubczak, Edyta
(1)
Kozacy zaporoscy
(1)
Lekarze
(1)
Morza
(1)
Obozy koncentracyjne
(1)
Porty
(1)
Szpitale
(1)
Sztuka wojenna
(1)
Więźniowie obozów
(1)
Żeglarstwo morskie
(1)
Subject: time
1501-1600
(1)
1601-1700
(1)
1901-2000
(1)
1939-1945
(1)
2001-
(1)
Subject: place
Afryka
(1)
Europa
(1)
Polska
(1)
Ukraina
(1)
Zaporoże (Ukraina ; kraina historyczna)
(1)
Genre/Form
Biografia
(1)
Opracowanie
(1)
Publikacja bogato ilustrowana
(1)
Relacja z podróży
(1)
Domain
Historia
(2)
Bezpieczeństwo i wojskowość
(1)
Podróże i turystyka
(1)
3 results Filter
Book
In basket
Sztuka wojenna Kozaków zaporoskich : 1591-1638 / Jacek Komuda. - Warszawa : Zona Zero, copyright 2023. - 334, [1] strona, [24] strony tablic : ilustracje ; 24 cm.
Współfinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Polska)
Dzieło życia Jacka Komudy, znanego popularyzatora historii i autora kilkudziesięciu bestsellerów książkowych. Tym razem pisarz wziął na warsztat wojska I Rzeczypospolitej. Na temat powstań kozackich napisano bardzo wiele prac naukowych, rozwikłano wiele problemów politycznych, gospodarczych i społecznych, nie mamy jednak pełnego obrazu jak wyglądała wojskowość kozacka. Książka Komudy jest pierwszą rozprawą omawiającą kozacką ars militaris. Autor udowodnia, że wiedza historyczna może być podana w sposób inspirujący młode pokolenie. Autor zgromadził informacje niedostępne dotychczas polskim czytelnikom, skrywane do niedawna w ukraińskich i rosyjskich archiwach a wszystko podlał zawiesistym sosem sarmackiej gawędy. Dzięki temu – po stuleciach – możemy wreszcie zrozumieć przyczyny zwycięstw Rzeczpospolitej nad zbuntowaną kozaczyzną jak i upokarzających klęsk, które wojska zaporoskie zadały wojskom koronnym. To arcyważna pozycja pomagająca zrozumieć fenomen sztuki wojennej I Rzeczypospolitej.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Zawoja
There are copies available to loan: sygn. Historia Polski (1 egz.)
Book
In basket
Władcy wiatrów : prawdziwe życie na morzu / kpt. Edyta Kos-Jakubczak, kpt. Adam Jakubczak. - Warszawa : Zona Zero, copyright 2021. - 279, [1] strona : fotografie, portrety ; 23 cm.
Czy rodzina, która zamieniła wygodne życie na lądzie i przeprowadziła się na jacht, może być szczęśliwa? Edyta Kos-Jakubczak i Adam Jakubczak mieli za sobą kilkuletnie doświadczenia z pracy w korporacjach na lądzie. Przenieśli się na morze, kiedy córka Kalinka miała dwa lata. Dorastała na pokładzie. Teraz uczy się online, za pośrednictwem Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Napisała własną książkę „Kalinka na fali”, ma też audycję w Polskim Radiu dla Dzieci pod nazwą „Kapitanka Kalinka na morzu”. Jej rodzice w rzadkich przerwach, kiedy nie pływają dla przyjemności, zajmują się czarterem jachtów i prowadzeniem rejsów komercyjnych. Są korespondentami niezliczonej liczby mediów tradycyjnych i elektronicznych. „Władcy wiatrów” to suma doświadczeń z nieprzerwanej rodzinnej żeglugi oraz morski dziennik czasu pandemii. Przygoda, odwaga i – dystans do tego, co zostawili na lądzie. • Czy z życia na morzu można utrzymać rodzinę? Jak wygląda pracowity dzień na jachcie? • Jak wytrzymać z nastolatką w zamkniętej przestrzeni statku? Czy można pisać klasówkę na środku oceanu? • Buszowanie po otwartych wodach i brzegach gorącej Afryki. • Jak przeżyć chorobę, gdy najbliższy lekarz przyjmuje na lądzie? Podróżnicy i COVID. Pandemia na morzu. • Mroźne morskie klimaty. Bałtyk zimą dla twardzieli. • Delfiny – przewodnicy. W czasie rejsu pomagają nie tylko złote rybki. • Czy szczur lądowy może się stać wilkiem morskim? Czy można zostać kapitanem, pływając z rodzinką Jakubczaków? Ścieżka skippera. • Najprzyjemniejsza strona wakacyjnych rejsów. Lazurowa woda i tysiące urokliwych wysepek. Rejs Jugo. 300 stron przygody i morskiej bryzy, 100 zdjęć z najdalszych zakątków świata. Dołącz do załogi jachtu Sistrum. Nie uciekamy na morze przed życiem, tylko pływamy żeby życie nam nie uciekło…. Kapitan Adam Jakubczak • Na morzu zawodowo od 11 lat. • Od kilkunastu lat organizator przygód ekstremalnych. • Absolwent Pedagogiki Społecznej na Uniwersytecie w Łodzi i Akademii Morskiej w Szczecinie • Pasjonat morza, żeglugi, podróży i wspinaczki górskiej!
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Zawoja
There are copies available to loan: sygn. Literatura faktu (1 egz.)
Book
In basket
Styczeń 1945 r. W Auschwitz-Birkenau pozostaje 4800 więźniów, którzy nie nadawali się nawet do pędzenia na zachód w marszach śmierci. Komory gazowe wysadzono w powietrze, a wojska sowieckie wdzierają się w głąb obrony hitlerowskiej w takim tempie, że obozowi SS-mani nie zdążyli zabić garstki ocaleńców. 5 lutego Józef Bellert wraz z grupą ponad trzydziestu krakowskich lekarzy i pielęgniarek wyjeżdża do Oświęcimia. Przez osiem miesięcy prowadzi prawdopodobnie największy szpital polowy w Europie. Mimo braku kanalizacji, wody, jedzenia i leków niesie pomoc medyczną wyzwolonym więźniom. Jego pacjenci ważą średnio 25-30 kg. Zapadają na dur brzuszny i gruźlicę, nękają ich biegunki głodowe, obrzęki i odleżyny. Boją się ludzi w kitlach i strzykawek, które kojarzą im się z zastrzykami z fenolu, którymi niemieccy zwyrodnialcy uśmiercali chorych więźniów. Największy szpital polowy II Wojny światowej. Trudno w to uwierzyć, ale z 4800 chorych wróciło do życia i zdrowia 4400 pacjentów. Józef Bellert - cichy bohater, którego biografią można obdzielić kilkanaście osób. Konspirator PPS, żołnierz Legionów i sanitariusz brygady Piłsudskiego, działacz niepodległościowy i społeczny, żołnierz września 1939 i Powstaniec Warszawski. Skromny lekarz powiatowy z Pińczowa. „Odznaczeń wojskowych nie posiadam, gdyż o nie nie dbałem, ani nie starałem się”. „Jeszcze pod koniec życia samotnym chorym robił zakupy lub palił w piecu”. Lekarz, który ocalonym z piekła przywrócił godność, zdrowie i wiarę w człowieka.
This item is available in one branch. Expand information to see details.
Wypożyczalnia Zawoja
There are copies available to loan: sygn. Literatura faktu (1 egz.)
The item has been added to the basket. If you don't know what the basket is for, click here for details.
Do not show it again